Operasyon Sonrası Takip

Operasyon sonrası takip sonuçların çok daha kalıcı olmasına olanak tanımıştır.

Saç ekiminin ilk gününden itibaren periyotlar halinde nelerle karşılaşacaksınız? Ekimden sonra saçlar ne zaman çıkar? Saç ekiminden sonra kaşıntı ne zaman biter?

Saç Ekimi Operasyon Sonrası Takip, İlk Bir Yıl

  • Saç ekiminden sonraki üç gün: Saç ekiminin hemen ardından greftlerin hafif kanlanmış kırmızı noktacıklar halinde görüntüsü, donör bölgede şişlik, yüzünüzün çeşitli bölgelerinde hafif şişlik, bu süreçte en sık karşılaşacağınız durumlar olarak sıralanabilir. Tüm bunların geçici ve doğal olarak iyileşecek komplikasyonlar olduğunu söylemek mümkündür.
  • Saç ekiminden sonraki on gün: Saç ekiminden sonraki ilk on gün içerisinde, kafa derinizin iyileşme sürecini başlatmak adına oluşturduğu kabuklar yavaş yavaş dökülür. Kırmızı noktacık görünümünün de yok olması ile saçlarınızı kazıtmışsınız gibi bir görüntü elde edersiniz. Bu aşamadan sonra saçlarınız ve kafa deriniz iyileşme sürecindedir.
  • Saç ekiminden sonra ilk bir ay: Saç ekiminden sonra on beşinci günden itibaren ‘’şok dökülme (shock loss)’’ adı verilen bir dönem başlayabilir. Bu dönem, birinci ayın sonlarına doğru iyice yoğunlaşır ve kimi zaman ikinci ayda da devam eder. Şok dökülmede saçlarınızın tamamına yakınının kaybedilmesi söz konusu olabilir. Fakat bu durumla ilgili endişe yaşamanıza gerek yok, dökülen saçlar iyileşme süreci ile teker teker yeniden çıkacaktır.
  • Saç Ekimi Sonrası Üçüncü Ay: Üçüncü ayda şok dökülmenin tamamlanmış olması gerekir. İlk üç aya kadar kafa derisi halen iyileşme çalışmalarına devam eder. Bu yüzden çeşitli doku tepkileri (örneğin sivilcelenme, kaşıntı, vb.) görülebilir. Tüm bunlar iyileşmenin gerçekleşiyor olduğuna dair önemli ibarelerdir. Doktorun tavsiye ettiği ürünler dışında hiçbir ürünü bu süreçte kullanmamanız gerekir, kafa derinizi kaşımamaya çok dikkat etmelisiniz.
  • Saç Ekimi Sonrası Altıncı Ay: Genellikle dördüncü aydan itibaren hızlanan saç uzama süreci, altıncı ayın tamamlanması ile tüm saçların yüzde 50 ile 60’ına ulaşır. Altıncı ay, artık yaralanma, iritasyon gibi şikayetlerin neredeyse tamamen ortadan kalktığı ve saçın yalnızca uzamaya odaklandığı bir süreci ifade eder.
  • Saç Ekimi Sonrası Sekizinci Ay: Sekizinci ayın sonuna gelindiğinde pek çok hastanın saçlarının yüzde 80’i ile yüzde 90’ı çıkmış olur.
  • Saç Ekimi Sonrası Birinci Yıl: Bazı hastalarda birinci yılın sonunda, bazılarında ise yaklaşık olarak bundan altı ay sonra uzama süreci tamamen biter. Bu süreç, genellikle hastanın kafa derisinin yapısı ve iyileşme performansı ile ilişkilidir.