Operasyon Sonrası

Saç ekimi sonrası sizleri neler bekliyor? Dikkat etmeniz gerekenler neler?

Saç Ekim operasyon sonrası en önemli aşamalarından biri bakım sonrasıdır. Başarılı bir saç ekim operasyonundan sonrası kaçınmanız ve dikkatli olmanız gerekenlerin yanı sıra karşılaşacağınız önemli durumlar olacaktır. Doğal görünüme kavuşmanız operasyon sürecinin yanı sıra sizin de takip etmeniz gereken bazı gereksinimler var. Dikkat etmeniz, yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler hakkında bilgiler içeren bu sayfaya sürekli geri dönüp bakın aynı zamanda sürecinizi takip eden danışmanınıza sorularınızı yönetmekten çekinmeyin danışmanınız tüm süreçlerde yanınızda olacaktır.
1- Operasyon sonrası egzersiz yapabilir miyim?

Saç ekimi operasyonu sonrası 2 hafta boyunca yoğun egzersizlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Yürüyüş gibi hafif egzersizler, operasyon sonrası dördüncü günden sonra yapmaya başlayabilirsiniz. Yaptığınız egzersiz sırasında kanama fark ederseniz, egzersizin yoğunluğunu azaltmanızı öneririz.

2- Operasyon sonrası güneşten kaçmam gerekir mi?

Saç ekimi operasyonu sonrası alınacak en önemli önlemlerden biri güneş ışığından ve sıcaklığından kaçınmaktır. Saç ekiminden sonra saç derisini 2 ay güneşten korumanızı öneririz. Çok fazla yoğun şekilde doğrudan güneşe maruz kalma, ekim yapılan bölgedeki saç derisinin yüzeyine zarar vermekle kalmadığı gibi aynı zamanda derin dokuları da etkileyebilir bu nedenle ciddi zararlar ortaya çıkabilir.

3- Operasyon sonrası işe ne zaman geri dönerim?

Saç ekimi operasyonundan 5 gün sonra işinize geri dönebilirsiniz. Ağır işlerde çalışıyorsanız, işinize dönmek için daha uzun süre, 7-14 gün arasında iş başı yapmanızı öneririz.

4- Operasyon sonrası yüzebilir miyim?

Saç ekiminden sonra 1 ay yüzmekten kaçınmalısınız.

5- Operasyon sonrası cinsel ilişkiye girebilir miyim?

Cinsel ilişki girildiğinde terlemeye neden olabilir. Saç ekimi operasyonu sonrası terlemeden de kaçınmanızı öneririm. Özellikle ilk birkaç gün terlediğinizde ekilen kıl kökleri yerinden çıkabilir.

6- Operasyon sonrası öksürürken / hapşırırken dikkat etmem gerekiyor mu?

Saç ekimi operasyonundan sonra, başınızı dik tutmak, şiddetli öksürük ve hapşırık gibi ani hareketlerden kaçınmanızı öneririz. Saç ekiminizden birkaç gün sonra öksürerek ekilen kıl köklerine zarar vermeniz olası değildir. Ancak yine de hapşırırken veya öksürürken dikkatli olmanızı öneririz.

7- Operasyon sonrası kafamı eğebilir miyim?

Saç ekimi operasyonu geçiren hastalarımız 3 gün başını hızlı bir şekilde eğmemelidirler. Böylece greftlerin alıcı bölgesinden çıkmasına veya kanamasını engellerler. Bu aynı zamanda başarılı bir saç ekimi sonucu için önemli bir faktördür.

8- Operasyon sonrası sigara içebilir miyim?

Sigara içmek, iyileşme süresini uzattığı için ameliyattan bir hafta önce ve sonra sigarayı bırakmak sizin yararınızadır. Nikotin kan damarlarını sertleştirir ve daraltır. Bu hem iyileşmeyi geciktirir hem de yeni saç büyümesini olumsuz etkiler.

9- Operasyon sonrası ekilmiş saçlara dokuna bilir miyim?

İşlemden sonraki ilk on gün boyunca greftlere dokunmaktan kaçınmak en önemli maddelerden birisidir.

10- Operasyon sonrası Sauna/Solaryum girebilir miyim?

Saç ekimi ardından saunaya ve buhar banyolarına gitmenizi veya çok sıcak yerlerde kalmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu aktiviteler, terlemeyi artırabilir ve neredeyse egzersiz yapmak kadar zararlı olabilir. Saç ekiminden sonra 2 ay boyunca yoğun terlemeye neden oldukları için saunaya veya hamama girmekten kaçınmalısınız.

11- Operasyon sonrası ekim bölgesini kaşıyabilir miyim?

Kabukları soyabileceği ve iyileşme sürecini geciktirebileceği için bir ay boyunca saçınızı kaşınmaktan kaçınmak önemlidir. Saç derinizi tırnağınızla kaşımak yerine, o bölgeyi çok nazikçe ovalayabilirsiniz.

12- Operasyon sonrası şapka/kask kullanabilir miyim?

İşlem ardından bir ay boyunca kask veya şapka takmaktan kaçınmalısınız. Saç ekimi operasyonu sonrası kask veya şapka takmak, yeni ekilen saç tellerinize zarar verebilir ve sonunda saçlarınızı kaybedebilirsiniz. Ayrıca kasklar, saç greftinin kafa derisinden düşmesine neden olan terlemeye de neden olabilir.

13- Operasyon sonrası terlemeden kaçınmalı mıyım?

Saç ekiminden sonra ekilen greftlerin bir ay boyunca zarar görmemesi için hastalar aşırı terlemekten kaçınmalıdır. Hasta sıcak bir iklimde yaşıyorsa, işlemi takip eden ilk 2-3 hafta mümkün olduğunca kapalı alanda kalması önerilir.

14- Operasyon sonrası alkol tüketebilir miyim?

Hastalar saç ekimi operasyonundan önce ve sonra en az iki hafta alkollü içecek içmekten kaçınmalılar. Bu süre vücudunuzda var olan alkolü atmak ve kan basıncınızın normale döndürmek için yeterli olacaktır.

1- Yüzüstü Uyumak

Hastalar, operasyon sonrası ilk üç gece başlarını en az 45 derece yüksekte tutup, boyun yastığı kullanarak yüzüstü uyumalıdırlar. İlk birkaç gün boyunca yeni greftlerin kafa derinize sağlam bir şekilde tutunmasını engelleyebilecek herhangi bir şeyden kaçınmanız gerekir.

2- Boyun yastığı kullanımı

Düzgün uyumak, hastaların doğru şekilde iyileşmesine yardımcı olur ve saç greftlerinin sağlam kalmasını sağlar. Hastaların ilk üç gece başları en az 45 derece yüksekte, boyun yastığı kullanarak yüzüstü uyumaları gerekir.

3- Ani hareketlerden kaçınmak

Hızlı bir şekilde başınızı çevirmek veya başınızı yatak başlığa çarpmak gibi hareketlerden muhakkak kaçınmalısınız.

4- Çarşaf ve yastık kılıflarını değiştirmek

Saç ekimi operasyonu sonrası rahat bir uyku çekmek ve enfeksiyonu önlemek için temiz çarşaf ve yastık kılıflarınızın olması çok önemlidir. Çarşaflarınızda alerjen içermeyen deterjan kullandığınızdan emin olmalısınız, böylece iyileşirken kafa derisini tahriş etmemiş olursunuz.

1- Saç derisinde uyuşma

Ekimden kısa bir süre sonra uyuşma hissi olabilir. Bu his üç hafta içinde normale döner ancak bazen 2 ila 6 hafta sürebilir. Operasyonunuzdan sonra iyileşmek ve tam his kazanmak biraz zaman alabilir. Bir süre sonra, duyusal sinirlerin yenilenmesiyle duyu eksikliği azalır ve ortadan kalkar.

2- Yanma hissi

Saç ekimi sonrası ilk 2-4 gün, alıcı ve donör bölgelerde tolere edilebilecek yanma hissi olabilir.

3- Morarma

Saç ekimi sonrası yüz şişmesi genellikle ameliyattan sonraki 2. ve 7. günler arasında ortaya çıkar. Postinflamatuar şişlik genellikle saçlı derinizin iyileşmesine ikincil bir reaksiyondur. Alında veya göz çevresinde şişliği en aza indirmek için greftlere değil, her saat 15 dakika kaşların üzerine buz torbası uygulayabilirsiniz. Şişlik, iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve genellikle 5-7 gün içinde kaybolur.

4- Makas ile saç kesimi

Makasla saç kesimine bir ay sonra izin verilir, ancak en az dört ay tıraş bıçağı kullanmamalısınız.

5- Saç derisini nemlendirmek

Operasyondan dört gün sonra özellikle donör bölgede yanma hissi oluşabilir. Bu durumda nemlendirici losyonu günde üç veya dört kez donör bölgenize sürmeniz ve emilmesini beklemeniz önerilir.

6- Kaşıntı ve kızarıklık

Kaşıntı bir iyileşme belirtisidir ve ameliyattan birkaç gün sonra hissetmek tamamen normaldir. Ekili alanı tırnaklarınızla çizmeyin veya kazımayın. Kaşıntı bir hafta devam edebilir.

7- Saç boyası

Saç ekiminden sonra saç ne zaman boyanır? sorusu hastalar arasında yaygın bir sorudur. Saç ekimi sonrası saçları boyamak mümkünken yeni ekilen saç kökleri hassas olduğu için birkaç hafta beklemek önemlidir. Sert boyalar, iyileşme sırasında büyümelerine müdahale edebilir. Hastaların saçlarını boyamadan önce en az dört ila altı ay veya kafa derisi tamamen iyileşene kadar beklemeleri önerilir.

8- Tıraş makinesi

İlk 4 ayın sonunda jilet kullanılabilir. Kafa derisi hala hassas olduğu için 0 numaralı kafa kullanılmalıdır. Makasla saç kesimine bir ay sonra izin verilir, ancak en az dört ay tıraş bıçağı kullanmamalısınız.

9- Kuaför/Saç kesimi

Saç ekiminden sonraki ilk ay, saç derinize ve saçınıza normalde olduğundan biraz daha fazla özen göstermeniz gerektirir. Kuaföre gitmek için en az bir ay beklemesi gerekmektedir. Saç derisinin tamamen iyileşmesini beklemek, maksimum saç büyüme sonuçlarını sağlayacaktır.

10- Buz Kompresi

Donör veya alıcı bölgelere saç ekiminden sonra soğuk kompres veya buz koymanız önerilir. Buz torbasını, greftlerin yerleştirildiği ön saç çizgisinden en az bir inç uzakta tutun. Ameliyattan hemen sonra buz torbası kullanmaya başlayın ve sonraki 5 gün boyunca devam edin. Alın veya saç ekilen bölgenin etrafına buz koymak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve şişliği azaltabilir. Buz kompresini uygularken saç ekimi olan alana çok yaklaşmamaya dikkat edin.

11- Kafayı çarpmamak

İlk iki ay kafaya çarpmak greft kaybına neden olabilir. Bu yüzden saç ekiminizden sonra başınızı hiçbir yere çarpmamaya dikkat edin.

1- Saç yoğunluğunda artış

Ekim sonuçların doğal bir saç haline dönüşme evresidir.

2- Yeni saçların büyümesi

Ameliyatı takip eden ilk birkaç ay içinde hasta yeni saç büyümesi görecektir. Bu yeni büyüme döngüsü hastadan hastaya farklılık gösterme eğilimindedir, ancak işlemden yaklaşık üç ay sonra gözle görünür olacaktır.

3- Şok dökülme

Şok dökülme olarak bilinen saç ekimi sonrası saç dökülmesi oldukça yaygındır. Yeni ekilen saçların dökülmesi, saç ekimi operasyonunun normal bir sonraki etkisi olarak kabul edilir. Şok saç dökülmesi tamamen doğaldır ve ekilen köklerin yeniden büyümesini tetikler.

4- Daha sık saç görünümü

6 ila 10 ay arasında hasta etkileyici sonuçları fark edebilecektir.

5- Saç ekimi sonuçları

12-18 ay içinde saç ekim operasyonunun kesin sonuçları görülür.

6- İstikrarlı saç uzaması

Hasta genellikle işlemden beş ila altı ay sonrasına kadar yeni saç büyümesi gözlemleyecektir. Üstelik bu aynı zamanda hastanın yeni ekilen saçların oldukça kalınlaştığını fark etmeye başlayacağı aşamadır. Hastalar bu aşamada saçlarında yoğun bir artış fark edeceklerdir.