bck

Gün

/
1. Gün
2. Gün
3. Gün
4. Gün

360 derece Vertex (Tepe Bölgesi) Saç Ekimi

Saç ekimi planlamalarında, Vertex olarak adlandırılan tepe bölgesi, doğal bir görüntü elde etmek için kanal yönleri “gül görüntüsü” oluşturacak şekilde tasarlanır. Bu sayede, saçları kısa ya da uzun kullanılsa bile, doğal bir görünüm sağlanır.

“Vertex” terimi, Latince kökenli olup “tepe bölgesi, zirve” anlamına gelir ve saç ekiminde başın arka kısmını ifade eder. Öncelikle ön tarafta yapılan planlamaların yanı sıra, estetik görünümün tamamlanması için tepe bölgesinin de dikkate alınması gereklidir. Tepe bölgesinde saç dökülmesi yaşayan kişiler, ön tarafta başarılı bir görünüm elde etseler bile arka ve yan profillerde sorun yaşayacaklardır.

Vertex Saç Ekimi

Saç ekimi denildiğinde genellikle ön bölge akla gelir. Ancak erkek tipi saç dökülmelerinde, ekim alanı 7 bölgeye ayrılsa da bu bölgeler, ön, orta ve arka bölge olmak üzere 3 ana bölgede toplanabilir. Kişilerin günlük hayatta konuşurken, aynaya baktıklarında ya da fotoğraf çekilirken öncelikle kullandıkları bölge, genellikle ön bölgedir. Yüz bölgesine profil kazandıran bölgenin yüz bölgesinin tamamlayıcısının ise ön bölge olduğu için, planlama önden arkaya doğru yapılır. Ancak donör alanının durumuna göre, eğer büyük bir açıklık varsa ve donör alanı transfer alanını tamamen kapatmak için yeterli değilse, planlama ön ve orta kısım için yapılabilir. Vertex bölgesi ise, en erken ortalama 1 sene sonra yapılabilecek olan ikinci bir seansta bırakılır.

Önem sıralamasına koyulduğunda, ön bölge vertex bölgesine göre daha önemli kabul edilebilir ancak transfer alanı sadece ön bölgeden ibaret değildir. Doğal bir görüntü elde etmek için tepe bölgesinde ön bölgeye eşlik edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, kişiler önden güçlü bir profile sahipken yan veya arka açıda sorun yaşayabilirler.

360 Derece Saç Ekimi / Tepe Bölgesi, Vertex Saç Ekimi

Saç ekiminde doğal görüntü elde etmek için, tepe bölgesine yapılacak olan ekimlerde ön bölgeden farklı bir yaklaşım gereklidir. Bu nedenle kanal açıları 360 derece olarak belirlenir. Bu sayede, kişi saçlarını kısa ya da uzun kullanıyor olsa bile, doğal bir görünüm elde edilir. Tepe bölgesindeki saç yönleri, kısa kullanımda daha da belirgin hale geldiğinden, kanal yönleri özenle belirlenir.

Kanal açılarının yanı sıra, greftlerin yerleştirileceği yerlerin sağ-sol, yukarı-aşağı ve derinlik olmak üzere 3 farklı boyutu da dikkate alınır. Tepe bölgesindeki doku kalınlığı, ön bölgeye göre daha fazla olduğundan, planlama buna göre yapılmalıdır. Greftlerin beslenebilmesi için yüzeyde kalmaması gerektiğinden, sağ-sol açılar 360 derece olacak şekilde ve yukarı-aşağı yön yapısı da ayarlanmalıdır. Bu sayede, gül görüntüsü elde edilir ve doğal bir görüntü sağlanır.

Saç ekimi planlamalarında tepe bölgesi, ön bölge kadar önemli bir rol oynar. Doğru bir planlama ile, tepe bölgesindeki saç dökülmesi sorunları da giderilerek, kişinin estetik görünümü tamamlanır.

Online Konsültasyon

Daha fazla bilgi için formu doldurunuz.