Alopecia Tedavisi

Alopesi Areata, halk arasında saçkıran olarak da bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık, kişinin saç, kaş, kirpik, sakal ya da vücut bölgelerindeki kıl ya da tüylerin kısa bir süre içerisinde hızlı bir şekilde dökülmesine neden olur. Tam nedeni bilinmeyen bir hastalık olup, derinin otoimmün dediğimiz bağışıklık sistemi ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Alopesi Areata, keskin sınırlı yuvarlak veya oval açılmalar şeklindeki dökülmeleriyle kendini gösterir. Genellikle saç ve sakal bölgelerinde görülse de kaş, kirpik ve bütün vücut kıllarını da etkileyebilir. Bu hastalık her yaşta görülebilir ve genellikle psikolojik bir stres durumu hastalığın başlamasına ve tetiklenmesine neden olur. Alopesi Areata, erkeklerde daha sık görülmekle birlikte her iki cinsiyette de görülebilir. Tedavisi için birçok farklı seçenek mevcuttur.

Alopesi Areata’nın tam nedeni bilinmemekle birlikte, genellikle bağışıklıkla ilgili sorunlar nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Otoimmün dediğimiz hastalıklarda, vücut kendi hücrelerini yabancı hücre olarak algılayıp onları yok etmeye çalışır. Alopesi Areata hastalığında da vücut, yabancı hücre olarak gördüğü saç hücrelerine saldırır ve saçların dökülmesine neden olur. Kalıtsal faktörlerin de bu hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir. Ailesinde saçkıran hastalığı olan kişilerde bu hastalığın görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca egzama, tiroid hastalığı, sedef hastalığı, saman nezlesi, Addison hastalığı, vitiligo, lupus ve alerjik astım gibi hastalıklar da saçkıranın genetik faktörlerle açıklanmasına neden olabilir.

Alopesi Areata Teşhis ve Tedavisi

Bu hastalığın teşhisi dermatolojik muayene ile konulabilir. Toplumumuz genellikle kesilen saçlarda görülen oval ve saçsız bölgeleri fark ederek bunun saçkıran olduğunu anlar. Ancak bazen bu belirtiler, başka saçlı deri hastalıkları ile karıştırılabilir. Saç mantarı gibi rahatsızlıklar da saçkıran sanılabilir. Bu nedenle cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurmak önemlidir. Bölgeden alınan deri ve saçların mikroskopik incelemeye gönderilmesi veya farklı araçlarla yapılan incelemeler sonucunda sorunun niteliği anlaşılır ve kesin teşhis konulur.

Alopesi areata veya halk dilindeki adıyla saçkıran, cilt hastalıkları uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Tedavi, hastanın yaşına, tutulan bölgeye ve hastalığın şiddetine göre değişir. Tedavi birkaç ay sürebilir, bu nedenle tedaviye uyum ve düzenli kontroller önemlidir. Tedavi edilen bölgelerde önce tüy şeklinde beyaz kıllar çıkar ve daha sonra giderek boş alanı doldururlar. Eğer tedaviye rağmen beyaz tüyler görülmüyorsa, tedaviye cevap yok demektir ve tedavi değiştirilmelidir. Tedavide lokal kremler, losyonlar, ağızdan alınan ilaçlar ve deri altına enjekte edilen ilaçlar veya mezoterapi uygulanabilir.

Online Konsültasyon

Daha fazla bilgi için formu doldurunuz.